USCSA Team Scoring  2/23/2019                    Page 1 
 
 
    Best three A team members combined times make up a teams total time. 
                 If needed ghost times of 2:24.70 will be used. 
 
Team : UCONN 
Total Time : 5:23.10   Rank : 1st   16 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
6    A         Brian Chambers        52.96 (1)    53.42 (4)  1:46.38 (2) (2) * 
37   A         Vlad Ilies            53.95 (3)    54.10 (10  1:48.05 (6) (6) * 
23   A         Joseph De Muyt        54.11 (7)    54.56 (12  1:48.67 (8) (8) * 
54   A         Matthew Chambers      55.84 (16        DNF 
64   A         Michael White             DNF 
 
Team : CAST 
Total Time : 5:23.39   Rank : 2nd   16 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
20   A         Logan Mackie          54.04 (4)    53.02 (2)  1:47.06 (3) (3) * 
38   A         Jan Klindic           54.29 (8)    53.28 (3)  1:47.57 (4) (4) * 
63   A         Cameron Heald         54.71 (10    54.05 (8)  1:48.76 (9) (9) * 
43   A         Anton Smith           56.17 (19    54.58 (13  1:50.75 (14)(14) 
2    A         Paul Rechberger           DSQ 
 
Team : BAB 
Total Time : 5:25.18   Rank : 3rd   23 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
11   A         MacIntyre Henderso    53.39 (2)    52.54 (1)  1:45.93 (1) (1) * 
28   A         Jack Blanchard        54.47 (9)    53.77 (6)  1:48.24 (7) (7) * 
39   A         Sean Robinson         55.83 (15    55.18 (16  1:51.01 (15)(15)* 
53   A         Eli Wolfson           58.28 (33    57.70 (26  1:55.98 (29)(29) 
66   Unscored/ 
 
Team : NEU 
Total Time : 5:29.07   Rank : 4th   37 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
1    A         Michael Resnick       54.09 (5)    54.70 (14  1:48.79 (10)(10)* 
32   A         Damian Kozak          55.04 (11    54.06 (9)  1:49.10 (11)(11)* 
18   A         Kyle Weirether        55.99 (17    55.19 (17  1:51.18 (16)(16)* 
44   A         Sean Pomerantz        57.48 (25    55.44 (18  1:52.92 (19)(19) 
59   A         Colin Rozzi           55.47 (13        DNF 
 
Team : CLKSN 
Total Time : 5:31.71   Rank : 5th   42 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
30   A         Nicholas Lacasse      56.29 (21    53.68 (5)  1:49.97 (12)(12)* 
48   A         Colden Mrak           55.72 (14    54.35 (11  1:50.07 (13)(13)* 
56   A         Tyler Brown           56.06 (18    55.61 (19  1:51.67 (17)(17)* 
9    A         Andrew Yoviene            DNF 
19   A         Thomas Daigle             DNF 

Team : UME 
Total Time : 5:35.71   Rank : 6th   49 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
7    A         George Connors        54.09 (5)    53.90 (7)  1:47.99 (5) (5) * 
42   A         Aidan Manahan         58.06 (29    54.90 (15  1:52.96 (20)(20)* 
22   A         Ryan Paliwoda         56.79 (22    57.97 (29  1:54.76 (24)(24)* 
47   A         Blake Enrico        1:00.35 (41    59.75 (33  2:00.10 (33)(33) 
57   A         Benjamin Tyler            DNF 
 
Team : TUFTS 
Total Time : 5:46.51   Rank : 7th   80 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
5    A         Jake Connolly         57.84 (27    56.47 (23  1:54.31 (23)(23)* 
29   A         Will Neary            58.30 (34    57.58 (25  1:55.88 (27)(27)* 
40   A         Matthew Siegel        58.61 (35    57.71 (27  1:56.32 (30)(30)* 
51   A         Alexander Wulkan      59.56 (38    59.61 (32  1:59.17 (32)(32) 
65   A         Aubrey Anderson     1:01.28 (42  1:01.87 (36  2:03.15 (36)(36) 
 
Team : WPI 
Total Time : 6:04.86   Rank : 8th   106 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
3    A         Macrae Benziger       59.72 (39  1:00.52 (35  2:00.24 (34)(34)* 
58   A         Jacob Goldsberry    1:00.29 (40    59.97 (34  2:00.26 (35)(35)* 
26   A         Peter Donaldson     1:02.37 (43  1:01.99 (37  2:04.36 (37)(37)* 
41   A         Sebastian Hamori    1:07.36 (47  1:09.38 (40  2:16.74 (40)(40) 
46   A         ben verdesi         1:05.49 (45  1:12.40 (43  2:17.89 (41)(41) 
 
Team : UMF 
Total Time : 6:11.21   Rank : 9th  1 Ghost Time Used   84 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
13   A         Taylor Davis          56.22 (20    56.02 (21  1:52.24 (18)(18)* 
17   A         Jedediah Stevens      58.18 (31    56.09 (22  1:54.27 (22)(22)* 
45   A         Zachary Berliner      57.52 (26        DNF 
35   A         Kyle Farrington           DNF 
61   A         Michael Miller            DSQ 

Team : UMASS 
Total Time : 6:16.22   Rank : 10th  1 Ghost Time Used   95 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
4    A         John Martin           57.44 (24    58.28 (30  1:55.72 (25)(25)* 
34   A         Jeffrey Costello      58.77 (36    57.03 (24  1:55.80 (26)(26)* 
21   A         Jonah Glickman            DNF 
55   A         David Craft               DNF 
60   Unscored/ 
 
Team : BU 
Total Time : 6:20.06   Rank : 11th   108 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
12   A         Kyle Burton           58.21 (32    59.16 (31  1:57.37 (31)(31)* 
33   A         Ian Wind            1:05.61 (46  1:05.53 (38  2:11.14 (38)(38)* 
25   A         Tom Corcoran        1:05.16 (44  1:06.39 (39  2:11.55 (39)(39)* 
50   A         David Tay           1:09.79 (48  1:11.02 (42  2:20.81 (42)(42) 
62   A         Evan Pleasic        1:11.63 (49  1:10.33 (41  2:21.96 (43)(43) 
 
Team : BOWD 
Total Time : 6:43.16   Rank : 12th   2 Ghost Times Used   109 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
49   A         William Rackear       57.88 (28    55.87 (20  1:53.75 (21)(21)* 
8    A         Cooper Dart           57.16 (23        DNF 
31   A         Matt Safford          59.28 (37        DNF 
24   A         Kyle Polson               DNF 
67   A         Alden Grimes              DNF 
 
Team : STA 
Total Time : 6:45.34   Rank : 13th   2 Ghost Times Used   116 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
36   A         Jared Gilman          58.08 (30    57.85 (28  1:55.93 (28)(28)* 
10   A         Lucas Heald           55.45 (12        DNF 
27   A         Jack Berge                DNF 
52   Unscored/ 
68   Unscored/ 
 
Team : BRAND 
Total Time : 7:14.11   Rank : 14th   3 Ghost Times Used   132 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
16   A         Rian Fried 

Team : CONN 
Total Time : 7:14.11   Rank : 14th   3 Ghost Times Used   132 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
14   A         Tyler Smith 
 
Team : NEC 
Total Time : 7:14.11   Rank : 14th   3 Ghost Times Used   132 Place Points 
Bib  Class     Name                  Run 1        Run 2       Result       Used 
_______________________________________________________________________________ 
15   A         Calixte Laurent           DNF